Sejm 7 lipca 2022 r. przyjął po rozpatrzeniu poprawek Senatu ustawę o zmianie niektórych ustaw w zakresie sposobu finansowania programów mieszkaniowych. W ww. ustawie wprowadzono art. 25, 42 i 45, które dotyczą spółdzielni mieszkaniowych. Zgodnie z tymi przepisami:
Art. 25. W ustawie z dnia 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2020 r. poz. 568, z późn. zm.) uchyla się art. 90 i art. 90a.
Art. 42. Kadencja rady nadzorczej lub zarządu spółdzielni, która uległa przedłużeniu na podstawie art. 90a ustawy zmienianej w art. 25, upływa w dniu zwołania pierwszego walnego zgromadzenia po dniu wejścia w życie niniejszego przepisu.
Art. 45. Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem: (…) 2) art. 25 i art. 42, które wchodzą w życie po upływie 6 tygodni od dnia ogłoszenia; (…).
Powyższe przepisy budzą wątpliwości interpretacyjne. Pojawia się podstawowe pytanie – kiedy spółdzielnia mieszkaniowe musi obowiązkowo zwołać walne zgromadzenie? Na to pytanie odpowiedź nie jest jednoznaczna. Można różnie interpretować ww. przepisy więc można wskazywać również różne terminy. Trzeba uwzględnić uwarunkowania konkretnej spółdzielni i stwierdzić jakie konsekwencje będzie miało zwołanie walnego zgromadzenia.
Potrzebujesz indywidualnej opinii prawnej dotyczącej obowiązku i terminu zwołania walnego zgromadzenia, napisz: kancelaria@wocior.pl